Dobre praktyki w naszej świetlicy

Dobre praktyki w naszej świetlicy – Jak przebiegał turniej wiedzy o zdrowiu.

Nieodzownym elementem Programy Wychowawczego Szkoły i Rocznego Planu Pracy Opiekuńczo-Wychowawczej naszej świetlicy jest edukacja prozdrowotna.

W związku z tym postanowiłyśmy zorganizować 11.04.2018r. ciekawy turniej wiedzy o zdrowiu pod hasłem „ Moje zdrowie- mój skarb”, temat : „Grunt to zdrowie”. Wraz z nami udział w zajęciach wzięła Pani kierownik świetlicy Lidia Majczak. Zajęcia rozpoczęłyśmy na korytarzu szkolnym, gdzie uczniowie dzieląc się na 4 grupy , rozpoczęli mini turniej sportowy pod hasłem „ Ruch to zdrowie”. Konkurencją podczas której uczniowie świetnie się bawili okazał się m.in. wyścig z piłeczką umieszczoną na łyżce. Wyścig zakończył się wymyślonym przez każdą drużynę okrzykiem i gestem promującym grupę.

Po konkurencjach sportowych dzieci z wielkim zaciekawieniem i zaangażowaniem rozpoczęły pracę w grupach w sali świetlicowej. Podczas licznych konkurencji pokazali,

że wiedzą jak dbać o zdrowie i potrafią to na co dzień robić. Wprowadzeniem do dalszej zabawy było odczytanie przez nauczycieli wiersza J. Tuwima pt. „ List do dzieci”, który nawiązywał do konkurencji „Reklamy przyborów toaletowych”. W tym zadaniu dzieci popisały się kreatywnością, pomysłowością i inwencją twórczą. Odpowiadały również na zagadki i rozwiązywały krzyżówkę tematyczną – „Dbam o zdrowie”, po czym wspólnie zaśpiewały piosenkę pt. „Mydło lubi zabawę”.

Następne zadanie rozpoczęła znana świetliczakom piosenka „Hymn świeżaków”, która wprowadziła dzieci do zabawy dydaktycznej „Wiem co jem- magiczny talerz” oraz zabawy „Energetyczne puzzle” i lubianej przez dzieci pantomimy.

Na podsumowanie zajęć świetliczaki pod kierunkiem wychowawców wykonały „Receptę na zdrowie”( piękne, dojrzałe jabłuszko z 4 listkami, na których napisały zalecenia, jak dbać o zdrowie, a tym samym pokazały, że potrafią dbać o własne zdrowie, które jest największym skarbem każdego człowieka. Każda drużyna turnieju została przez nas nagrodzona orderami uśmiechu „Grunt to zdrowie”. Zajęcia i turniej zakończyły się rozdaniem witaminek w postaci owoców. Świetliczaki stojąc wspólnie w kręgu dokończyły rozpoczętą myśl „ Chcę i będę dbać o zdrowie ponieważ….” Dokończona myśl stanowiła swoistą ewaluację poprowadzonego przez nas turnieju. My jako wychowawcy cieszymy się z postaw dzieci, a same doskonale wiemy, że poprzez zabawę najlepiej zdobywa się wiedzę i nowe umiejętności.

Małgorzata Kazimierska

Paulina Małas