Drużyna zuchowa

Istnienie gromad zuchowych i drużyn harcerskich w naszej szkole ma wieloletnią tradycję. Gromada i drużyna działają w oparciu o Statut i program Wychowawczy Szkoły i Związku Harcerstwa Polskiego. Podczas zbiórek uczniowie mają możliwość zapoznania się z historią harcerstwa, poznać zwyczaje i obrzędy zuchowe i harcerskie, mogą realizować swoje pasje i zainteresowania. Przeżywają przygody, o jakich innym się nie śniło. Obozy, rajdy, biwaki, zloty, podchody – to codzienność zuchów i harcerzy, ich harcerski styl życia. To właśnie w gromadach i drużynach uczniowie przygotowują się do dorosłego życia i pokazują jak być dobrym obywatelem Naszej Ojczyzny. Zuchy i harcerze reprezentują szkołę i hufiec podczas uroczystości i świąt państwowych oraz imprezach lokalnych. Harcerze pełnią warty w miejscach pamięci narodowej i dbają o nie.

Gromady zuchowe w naszej szkole zrzeszają dzieci ciekawe, łase na przygody i niesamowitości otaczającego świata. Zuchy mają swoje zasady i wiedzą jak powinny się zachowywać zgodnie z Prawem Zucha. Na zbiórkach bawią się, uczą szyfrów, grają, śpiewają, majsterkują i zdobywają sprawności. To z tego miejsca często przenoszą się w dalekie znane i nieznane krainy, gdzie tylko pozwoli ich wyobraźnia. Fundamentem pracy wychowawczej w gromadzie jest Prawo i Obietnica Zucha. Normy zawartego w nich ideału wychowawczego stanowią wytyczne dla drużynowego i uświadamiają mu cele pracy z zuchami.

W kalendarz gromady wpisały się już:

• Wyjazdy po Betlejemskie Światło Pokoju
  • Udział w rajdach „Partyzanckie Dukty”, „Jędrusiowy”
  • Współpraca z Domem Dziecka w Ostrowcu Świętokrzyskim
  • Współpraca z PCK w Staszowie
  • Współpraca z Komendą Powiatowej Policji w Staszowie
  • Organizacja biwaków w naszej szkole
  • Udział w biwakach w Woli Tarnowskiej i w Starachowicach
  • Udział w Rajdzie Świętokrzyskim