JAK MOTYWOWAĆ I WSPIERAĆ DZIECI DO SYSTEMATYCZNEGO UCZENIA SIĘ POZA SZKOŁĄ
Drodzy Rodzice!
Czas poświęcony własnemu dziecku nigdy nie jest czasem straconym.
- Zapewnijcie swojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa w nieoczekiwanej dla niego i innych sytuacji nauki w domu. Rozmawiajcie i wygaszajcie niepokój, wytłumaczcie, że taka sytuacja jest wyzwaniem dla wszystkich i każdy z nas musi jej sprostać.
- Zapewnijcie dziecko, że zawsze jesteście do jego dyspozycji i dotrzymajcie danego słowa. Bądźcie wzorcem dla dziecka – od Was uczy się teraz najwięcej. Naśladuje zachowanie, reaguje na Wasze emocje, powtarza Wasze zdanie, podąża za Waszymi priorytetami.
- Pomagajcie dzieciom, ale nie wyręczajcie. W przeciwnym razie, ciągle będzie widziało, że Wy robicie to lepiej od niego. To nie motywuje!
- Udzielajcie wskazówek, pomagajcie zrozumieć, ale nie róbcie za dziecko, tego co może zrobić samo.
- Dzięki takiemu podejściu szybciej nauczy się tak potrzebnej dzisiaj samodzielności, zrozumie, że samokształcenie jest niezwykle satysfakcjonujące, sprzyja twórczemu myśleniu i kreatywności. Wzmocnicie również poczucie własnej wartości u dziecka pokażecie mu, że jest w stanie poradzić sobie z trudnościami.
- Postawcie na naukę samoorganizacji dziecka. Dobrze jest najpierw opracować z dzieckiem plan dnia, następnie pokazać dziecku jak planować pracę. Należy racjonalnie dzielić czas na: naukę, zabawę, obowiązki domowe, rozwijanie zainteresowań.
- Naukę można podzielić na mniejsze partie, przeplatać aktywność dziecka zgodnie z dotychczasowym planem lekcji.
- Doceniajcie pracę i samodzielność, chwalcie za osiągnięcia, ale także za włożony wysiłek. Nie stawiajcie dziecku wymagań ponad jego możliwości.
- Każde dziecko bardzo motywuje do nauki wsparcie i zainteresowanie edukacją ze strony rodziców. Rozmawiajcie z dzieckiem na temat znaczenie nauki w życiu. Pokazujcie praktyczne zastosowanie zdobytych informacji.
- Zadbajcie o to, by dziecko siadało do nauki wyspane, najedzone, w przewietrzonym pokoju. Nie bez znaczenia jest też dobry nastrój i pozytywna motywacja.
- Pamiętajcie Państwo - od kar lepsze są nagrody. To pochwała dodaje nam skrzydeł i motywuje do dalszych działań. Kara dostarcza wielu frustracji.
- System nagród i kar powinien być wcześniej opracowany wspólnie z dzieckiem, a zastosowanie go musi być oczywiście uzasadnione.
Trzeba wykazać na pewno dużo cierpliwości i zrozumienia dla nowej sytuacji, w której jest Wasze dziecko.
Wsparcie Rodzica jest bezcenną wartością.
Pedagodzy szkolni:
Grażyna Kwiecień, Katarzyna Zielińska