JAK ZORGANIZOWAĆ DZIECIOM WARUNKI DO NAUKI W DOMU

Drodzy Rodzice!

Udostępniamy Państwu kilka istotnych informacji na temat: „Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu”.

Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej zajęcia edukacyjne prowadzone są zdalnie. Uczniowie zwolnieni są z obowiązku uczęszczania do szkoły, ale nie są zwolnieni z obowiązku nauki. Zmieniła się forma nauczania. Dla wszystkich jest nowa. Dla niektórych będzie bardziej interesująca, innym może sprawiać jeszcze problemy. Dlatego wielka rola Państwa – jako Rodziców, aby wesprzeć dziecko i pomóc mu w odnalezieniu się w nowej sytuacji - „domowej szkole”.

Nowa sytuacja wymaga na pewno w większym stopniu samodzielnego uczenia się. Uczniowie starsi, z dużą motywacją do nauki, będą mieć więcej samodyscypliny. Uczniowie młodsi, uczniowie z niepełnosprawnościami będą wymagać większej pomocy i uwagi ze strony Państwa. Nie są jeszcze wdrożeni do samokształcenia i samoorganizacji. Bliskość Rodzica jest nieodzowna. Ukierunkowanie nauki ze strony nauczyciela i towarzyszenie Rodziców w nowej sytuacji nauczania obniży na pewno poczucie niepewności u dziecka.

Pomóżcie swoim dzieciom ułożyć rozsądny plan dnia, a efekty na pewno będą korzystne dla wszystkich. Dobrym sposobem jest wizualizacja planu – łatwiej potem konsekwentnie wywiązać się z niego, ale też w widoczny sposób można zaznaczać sobie, to co już wykonane.

PRZYKŁADOWY PLAN DNIA DLA MŁODSZYCH I STARSZYCH

• Obfite śniadanie.
  • 8.00-10.00 – nauka w domowym zaciszu.
  • Przerwa na drugie śniadanie
  • 10.30 – 13.00 – nauka w domowym zaciszu.
  • Długa przerwa na obiad z deserem.
  • Czas na relaks.
  • Samokształcenie, praca domowa
  • Pora na rozwijanie swoich zainteresowań.
  • Czas dla rodziny – wspólna rozmowa.
  • Pyszna kolacja.
  • Czytanie przed spaniem.
  • Błogi sen.

TO JEST REALNE. WSZYSCY BĘDĄ ZADOWOLENI - DZIECI I RODZICE.

W zdalnym - domowym nauczaniu ważna jest również troska o zapewnienie dzieciom warunków dotyczących higieny nauki.

• Zorganizowanie dziecku/dzieciom stałego miejsca do nauki w warunkach domowych - np. miejsce, w którym do tej pory odrabiało prace domowe. Zwrócić dziecku uwagę, że porządek wokół siebie ułatwia pracę, gdyż nie trzeba tracić czasu na szukanie książek i przyborów szkolnych.
  • Ważne jest odpowiednie oświetlenie. Stolik musi być tak ustawiony, by światło dzienne padało z lewej strony. Oświetlenie elektryczne nie powinno mieć ani jaskrawego, ani zbyt słabego światła.
  • Krzesło musi być przystosowane do wzrostu dziecka. Niewygodna pozycja sprzyja szybkiemu męczeniu się i znużeniu.
  • Pomieszczenie powinno być często wietrzone.
  • Zapewnienie dziecku komputera z dostępem do Internetu.
  • Ustalenie godzin korzystania z komputera. Jest to szczególnie ważne w sytuacji gdy z komputera musi korzystać jeszcze rodzeństwo.
  • Najlepiej by nauka odbywała się tak, jak do tej pory w szkole, w godzinach porannych i dopołudniowych. Dzieci są wówczas wypoczęte, a umysł najbardziej chłonny.
  • Zapewnienie dziecku podczas nauki ciszy i spokoju. Należy wyciszyć radio, telewizor itp. oraz rozmowy.
  • W trakcie nauki domowej także potrzebny jest odpoczynek. Krótkie przerwy w nauce powinny być stosowane np. gdy dziecko zakończy rozpoczętą pracę lub, gdy jest już zmęczone.
  • W odniesieniu sukcesu, bez względu na to, gdzie odbywa się nauka, ważna jest systematyczność. Rozłożenie dużej ilości materiału na mniejsze partie sprzyja na pewno wynikom w nauce.

Drodzy Rodzice!

Wszyscy jesteśmy w nowej sytuacji życiowej. Każdemu towarzyszy niepokój i niepewność. Ale na pewno musimy razem wspierać dzieci, zapewnić im optymalne warunki do nauki i rozwoju. Dostosujmy się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia.

ZOSTAŃMY W DOMU! BĄDŹMY RAZEM!

Opracowanie – pedagodzy szkolni:

Grażyna Kwiecień

Katarzyna Zielińska