10 ZASAD BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU

1. OPROGRAMOWANIE ANTYWIRUSOWE
Zadbaj o to, aby na Twoim komputerze był skuteczny program antywirusowy (z rozbudowaną ochroną internetową) i co ważne - aby był ciągle aktualny i włączony.
Musi on mieć moduł do ochrony poczty e-mail i P2P oraz na bieżąco powinien informować Cię o wychodzącym i przychodzącym ruchu.
Nie ignoruj alertów programu antywirusowego i zapory sieciowej, tylko postępuj zgodnie z tym, co podpowiadają!

2. LINKI/ZAŁĄCZNIKI OD NIEZNANYCH OSÓB
Nie klikaj w linki i załączniki przesłane od nieznanych osób za pośrednictwem poczty e-mail/portalu społecznościowego/komunikatorów internetowych, itp. Mogą zawierać szkodliwe treści i zainfekować Twój komputer.

3. NIEZABEZPIECZONE SIECI
Nie korzystaj z niezabezpieczonych sieci - a jeśli już to robisz, to nigdzie się nie loguj i nie wpisuj żadnych swoich danych. Ktoś może je wykraść.

4. AKTUALIZACJA OPROGRAMOWANIA
Dbaj o aktualizację programów zainstalowanych na Twoim dysku, a także aktualizacje systemowe. Narażone na zainfekowanie są zwłaszcza kodeki, pakiety biurowych aplikacji i przeglądarki.

5. HASŁA
Hasła do Twoich kont muszą być skomplikowane, trudne do odgadnięcia. Najlepiej gdy są to kombinacje znaków specjalnych, liter dużych i małych oraz cyfr. Dla bezpieczeństwa warto także, aby co jakiś czas zmieniać hasła.

6. DANE OSOBOWE
Nie podawaj obcym informacji teleadresowych, imienia, nazwiska. Nie wpisuj ich także na podejrzanych stronach w formularzach. Pamiętaj, że w internecie nie możesz mieć pewności z kim rozmawiasz.

7. REGULAMINY
Uważnie czytaj regulamin danego serwisu, zanim założysz w nim konto. W innym wypadku - możesz się narazić np. na straty finansowe lub wykorzystywanie Twoich danych do niepożądanych celów.

8. POBIERANIE
Uważaj, z jakich źródeł ściągasz pliki na swój dysk twardy. Te nieznane strony lepiej sobie odpuść... Może być na nich mnóstwo zarażonych plików.

9. PRAWA AUTORSKIE
Nie publikuj nienależących do Ciebie dokumentów, plików oraz zdjęć, artykułów, których autorem nie jesteś.

10. SZACUNEK
Okazuj innym szacunek, nie obrażaj ich. W internecie nigdy nie jesteś całkiem anonimowy, nietrudno jest narobić sobie problemów przez przekroczenie granic w dyskusjach internetowych.

Pedagodzy szkolni:
Grażyna Kwiecień