Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku urodzili się lub zmarli wybitni pisarze Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega Maurice’ Druon, Halldór Laxness, Vladimir Nabokov.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.
A oto kilka ciekawostek o książkach:

1. Złota księga Etrusków i Blaszki z Pyrgi z inskrypcją w języku fenickim i języku etruskim

W Bułgarskim Muzeum Narodowym w Sofii można obejrzeć najstarszą książkę świata.

Najstarsza książka świata powstała ponad 3,5 tysiąca lat temu, ok. 600 roku p.n.e. Księga powstała w wyniku połączenia ze sobą sześciu płytek z 24-karatowego złota o wymiarach 5cm na 4,5cm. Strony zostały spięte złotymi pierścieniami, oprócz tekstu znajdują się tam również wizerunki wojowników, jeźdźca, syren i liry. Płytki te zostały zapisane w języku Etrusków.

2. https://angelus.com.pl/2016/03/najstarsza-ksiazka-napisana-po-polsku

Najstarsza książka napisana po polsku

Najstarszą zachowaną do dziś książkę napisaną całkowicie po polsku: Rozmyślanie przemyskie. Fot. nad tekstem.

3. Jan Gutenberg jest uważany za wynalazcę druku, a rok, w którym tego dokonał to 1450. Pierwsze wydrukowane książki to Biblia i Księga Wszelkiej Mądrości.

4. Kolorowy druk pochodzi z Chin. Wynaleziono go w 1107 roku. Wydrukowano wówczas trójkolorowe papierowe banknoty, żeby je zabezpieczyć przed fałszowaniem.

5. Pierwsze książki w języku polskim powstały w XIV wieku.

6. Strony w książkach zaczęto numerować w XVI wieku, a przecinki pojawiły się na przełomie XV i XVI wieku.

7. Książki rękopiśmienne w czasach średniowiecza zdobione były srebrem, złotem i drogimi kamieniami. Za jedną książkę można było kupić kilka wiosek.

8. Po raz pierwszy seria książek kieszonkowych pojawiła się w Anglii w 1935 roku.

9. Książkę napisaną alfabetem Braille’a wydrukowano po raz pierwszy w 1837 w Instytucie dla Niewidomych w Paryżu. W naszej bibliotece też można zobaczyć i dotknąć książki napisanem Braill'em.

10. Literatura dla dzieci i młodzieży zaczęła powstawać dopiero w XVIII wieku. Wcześniej nie istniała, a najmłodsi czytali te same książki co dorośli.

11. „Alicja w Karinie Czarów” została zakazana w Chinach, ponieważ cenzurze nie spodobały się mówiące zwierzęta.

12. Pierwsza książka napisana na maszynie to „Przygody Tomka Sawyera”.

13.Obecnie najdroższa książka na allegro wystawiona jest za 30 000 zł.

A na wystawę książek ze szkolnej bibliotek: najstarszych, największych i najmniejszych zapraszam jak już wrócimy do szkoły. Teraz możecie spytać rodziców i dziadków o ich ulubioną książkę z dzieciństwa.

Autor: Beata Wojtasińska

26-04-2020, admin