Techniki efektywnego uczenia się

Narzekamy na kłopoty z pamięcią i koncentracją uwagi. Problemów tych można uniknąć, stosując odpowiednie techniki rozwijające umysł i usprawniające uczenie się. Opierając się na osiągnięciach psychologii poznawczej i psychologii pamięci, opracowano szereg metod i technik, dzięki którym ludzie szybciej czytają, szybciej zapamiętują i z większą pewnością siebie wydobywają z pamięci to, co zostało w niej zapisane.

Uczniu!

Przed rozpoczęciem nauki:

1. Przygotuj miejsce – czyli komfortowe warunki otoczenia; najlepiej stolik lub biurko z wygodnym krzesłem oraz odpowiednie oświetlenie. Zadbaj, aby miejsce, w którym się uczysz było "wolne od rozpraszaczy", w szczególności od urządzeń elektronicznych, które odciągają Twoją uwagę i pochłaniają czas. Należy również zadbać o dostęp świeżego powietrza, które dotleni Twój umysł.
  2. Miej odpowiednie nastawienie – trudno będzie Ci się skupić na danym zagadnieniu, jeśli nie będziesz zmotywowany. Również Twoje dobre samopoczucie przełoży się na efektywność. Jasno sprecyzuj cel nauki.
  3. Znajdź własny styl nauki – każdy może mieć swój sposób przyswajania wiedzy, który działa dla niego najlepiej. Może to być zapisywanie wszystkich informacji w formie litego tekstu, nagrywanie treści, których się uczysz, czy podkreślanie kolorem istotnych wiadomości. Musisz określić, co usprawnia proces uczenia się w Twoim przypadku i stosować ten czynnik za każdym razem, gdy pogłębiasz swoją wiedzę.
  4. Rób przerwy – efektywne są krótkie 5 minutowe, które pomagają „odetchnąć”. W przerwach można również pójść na krótki spacer lub wykonać lekkie ćwiczenia. Ważny jest również sen w nocy, podczas którego wszystkie nowe informacje zostają uporządkowane.
  5. Regularnie stosuj techniki wspomagające pamięć i uczenie się. Pomagają w zapamiętywaniu informacji, długotrwałym przechowywaniu ich oraz wspomagają koncentrację

Wśród wielu technik rozwijania umysłu największą popularnością cieszą się techniki pamięciowe, mnemotechniki, ułatwiające zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie sobie informacji.

Metoda pierwszych liter

Polega na utworzeniu zdania, w którym pierwsze litery mają inne, określone znaczenie, np. próbując zapamiętać kolejność planet Układu Słonecznego, wyodrębniamy pierwsze litery i tworzymy z nich nowe słowa, które w połączeniu stanowią łatwe do zapamiętania zdanie:

Moja Wiecznie Zapracowana Mama Jutro Sama Upiecze Nam Placek (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun).

Lecą Cegły, Dom Murują - pierwsze litery wyrazów w tym zdaniu reprezentują cyfry rzymskie: L - 50, C - 100, D - 500, M - 1000.

Rymowanki, wierszyki:

Taka forma pozwala na łatwiejsze zapamiętanie informacji. Rymy posiadają własny rytm oraz swoista melodię, która szybciej zapada nam w pamięć.

Np. układ kości nadgarstka: łódeczkowata, księżycowata, trójgraniasta, grochowata, czworoboczna większa, czworoboczna mniejsza, główkowata, haczykowata.

Łódka płynie, księżyc świeci, trójgraniasty groszek leci, na trapezie, trapeziku wisi główka na haczyku.

Układy skojarzeniowe

Np.rok założenia Rzymu: Na siedmiu wzgórzach piętrzy się Rzym (753).

Spacer w myślach

Próbując zapamiętać na przykład tę oto listę zakupów: chleb, ser, mleko, baterie, proszek do prania i pasta do zębów; możesz wyobrazić sobie mieszkanie, w którym przemieszczasz się z salonu do korytarza. I tak: siedząc na bardzo wygodnej, czerwonej kanapie w salonie zajadasz się chrupiącą kanapką (chleb) z intensywnie pachnącym serem, po czym sięgasz po wysoką szklankę śnieżnobiałego, cieplutkiego mleka stojącą na niskim żółtym stoliku. Wstając i przechodząc do korytarza spoglądasz na ogromny zegar ścienny, który się zatrzymał, bo potrzebne są do niego nowe baterie. W korytarzu wkładając na siebie płaszcz zauważasz, że wymaga on prania w dobrym proszku do prania, gdyż jest umazany w pachnącej miętą paście do zębów.

Mapa myśli

Popularna technika polega na uporządkowaniu informacji za pomocą rysunkowej wizualizacji. W centralnej części mapy powinno zostać umieszczone najważniejsze hasło danego zagadnienia w postaci słowa klucza. Od tej części odchodzą gałęzie prezentujące najbardziej istotne zagadnienia (które mogą zostać wzbogacone rysunkiem).

19-05-2020, admin