"Żyj smacznie i zdrowo"

"Żyj smacznie i zdrowo pod takim hasłem dzieci z Przedszkola Nr 4

im. T. Kościuszki w Staszowie poznawały znaczenie witamin i korzyści płynące ze spożywania dużej ilości owoców i warzyw.

Był to program o charakterze edukacyjnym, którego głównym celem jest popularyzowanie wśród dzieci zdrowej diety i kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych (zwiększenie udziału owoców i warzyw w codziennej diecie) z założeniem, że nawyki te będą się utrzymywały również w późniejszych latach życia. Program miał również na celu podniesienie świadomości społecznej dotyczącej m.in. zdrowego odżywiania w szczególności najmłodszych. Zastosowanie przedstawionych w programie zasad w dłuższej perspektywie może skutecznie przeciwdziałać wzrostowi zachorowań na choroby cywilizacyjne spowodowanemu nieodpowiednią dietą, wzrastającej liczbie osób z niedowagą i nadwagą wśród dzieci w wieku przedszkolnym oraz spadkowi konsumpcji owoców i warzyw. W programie udział brały dzieci z grupy 6 latków oraz zaproszeni goście – uczniowie Liceum Ekonomicznego w Staszowie, którzy prezentowali przedszkolakom możliwości wykorzystania owoców i warzyw wykonując z naturalnych produktów artystyczne kompozycje. Wychowawca pani Katarzyna Kubik wprowadziała dzieci w świat witamin i przeprowadziała interesującą pogadankę na temat korzyści dla organizmu dzieci płynąch ze spożywania naturalnych, zdrowych produktów oraz przedstawiła negatywne skutki spożywania produktów niezdrowych. Następnie dzieci pod kierunkiem wychowawcy samodzielnie przygotowoywały soki owocowe oraz sałatki owocowe i warzywne. Na koniec odbyła się degustacja witaminowych kompozycji. Część wykonanych potraw została wystawiona na przedszkolny kiermasz charytatywny odbywający się pod hasłem "Żyj zdrowo, a dla Stasia kolorowo". Dochód zebrany ze sprzedaży został przeznaczony na pomoc dla Stasia Patrzałka.

Katarzyna Kubik

20-11-2016, admin