Wycieczka do Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach oraz Manufaktury Słodyczy „Magia Karmelu”

W dniu 24 października 2019r. dzieci z grup „Kaczuszki” i „Sówki” wybrały się na wycieczkę autokarową do Kielc. Celem wycieczki była wizyta w największym i najstarszym muzeum zabawek w Polsce Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Manufaktura Słodyczy „Magia Karmelu” .

To był szczególny dzień dla dzieci, które z niecierpliwością i nieskrywaną ekscytacją oczekiwały chwili, kiedy znajdą się w świecie zabawek z poprzednich epok. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały wystawy które przedstawiały m.in. lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków, kolejkę elektryczną. XIX – wieczne lalki wykonane z porcelany, domki dla lalek, serwis obiadowy pokryty 24 - karatowym złotem, firanki z prawdziwego jedwabiu, teatrzyk cieni to jedne z tych eksponatów, które wzbudziły największe zainteresowanie. Pracownicy muzeum dołożyli wszelkich starań, aby zwiedzanie Muzeum było dla dzieci niezwykłą przygodą. Przedszkolaki mogły dotknąć eksponatów oraz pobawić się klockami, oraz drewnianymi zabawkami, takimi jakimi bawiły się ich rówieśnicy dawniej.

Odwiedziny w Manufakturze Słodyczy „Magia Karmelu” były równie ciekawym pomysłem na realizację wycieczki. Warsztaty karmelowe zachwyciły dzieci . W ciszy i skupieniu dowiadywały się jak w magiczny sposób bez użycia maszyn powstają kolorowe słodycze. Prowadzące dokładnie pokazały i objaśniły niezmieniony od wieków ręczny sposób tworzenia wyrobów z karmelu od momentu wylania karmelu na kamienny stół, poprzez nadanie kształtu ,barwy i smaku ,aż do pakowania gotowego wyrobu. Na zakończenie wszystkie dzieci wyrabiały swojego własnego lizaka i otrzymały dyplom „Małego Karmelarza”. Było to wspaniałe połączenie nauki i zabawy!

Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, więc pożegnaliśmy pyszne słodkości oraz fascynujące zabawki i wybraliśmy się w drogę powrotną. Szerokie uśmiechy naszych przedszkolaków przekonały wszystkich wokół, że wyprawę uważamy za bardzo udaną i z niecierpliwością czekamy na następną!

07-11-2019, admin