Wycieczka do Zalipia

W piątek 24.III.2017r. uczniowie klasy II b SP nr 1 w Staszowie wzięli udział w wycieczce do Zalipia.

Głównym celem wycieczki były organizowane przez Dom Malarek warsztaty plastyczne poświęcone tradycyjnej plastyce obrzędowej, technikom oraz motywom zdobniczym. Każdy uczeń malował kolorowankę, wielkanocne jajo w zalipiańskie wzory oraz robił wspólnie z panią własną palmę wielkanocną. Prace były niepowtarzalne. Każdy uczestnik warsztatów zabrał swoje dzieła na pamiątkę.

Po zakończeniu warsztatów przyglądaliśmy się jak artystki ludowe ozdabiają przedmioty codziennego użytku. Na koniec uczniowie bardzo chętnie zakupili pamiątki .

Po drodze podziwialiśmy kwiaty malowane na elewacjach domów, stodół, a nawet na studniach i w kościele który zwiedziliśmy. Całe jego wnętrze pokryte jest pięknie skomponowanymi motywami kwiatowymi, a w kaplicy wyeksponowane są unikatowe szaty liturgiczne wyhaftowane w zalipiańskie wzory.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. Przewodnik opowiadał nam o tym wyjątkowym i jedynym w Polsce muzeum. Znajduje się tutaj największy, liczący się na świecie zbiór zabytkowych maszyn drogowych, projekty dróg i mostów, dokumenty z XIX i XX wieku oraz pamiątki drogownictwa. Placówka ta utrzymywana jest i objęta opieką przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się skansen maszyn drogowych, gdzie znajduje się ponad 80 eksponatów .Potem dzieci oglądały dwa filmy edukacyjne dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach. Na zakończenie zwiedzania, wszyscy otrzymali pamiątkowe foldery, dyplomy, kamizelki odblaskowe i odblaski na rękę.

Wszystkim dzieciom wycieczka bardzo się podobała.

26-04-2017, admin