List Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty

w sprawie bezpiecznych ferii

Dyrektorzy szkół i placówek,
Nauczyciele i Wychowawcy,
Organizatorzy zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży,
Rodzice i Opiekunowie,
Uczniowie i Wychowankowie w województwie świętokrzyskim

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie

Niebawem rozpoczną się w naszym województwie ferie zimowe. Będą trwały od 12 do 23 lutego.

Z tej okazji życzę wszystkim sprzyjającej aury oraz bezpiecznego wypoczynku. Niech ten wspaniały czas umożliwi skorzystanie w pełni z uroków zimy, dostarczy niezapomnianych wrażeń i wielu ciekawych przeżyć.

Odpoczywając, pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie swoim i innych osób.

W związku z tym bardzo proszę wszystkich Państwa o dołożenie wszelkich starań i wysiłku w celu zapewnienia uczestnikom zimowego wypoczynku właściwej opieki oraz bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu na terenach i w obiektach, w których będzie organizowany wypoczynek.

Zachęcam Państwa do sprawdzania wiarygodności organizatorów wypoczynku Waszych dzieci.

1. Wykaz zarejestrowanych form wypoczynku znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej pod adresem: www.wypoczynek.men.gov.pl
  2. W celu zapewnienia bezpiecznych warunków wyjazdów dzieci i młodzieży na wypoczynek w 2018 r. na stronie internetowej Policji (www.policja.pl/download/1/266769/punktykontroli.pdf) – publikowany jest wykaz stałych punktów kontroli autokarów na terenie całego kraju.
  3. Funkcjonuje e-usługa pn. „Bezpieczny Autobus”, która pozwoli szybko i w łatwy sposób sprawdzić w Internecie informacje o autobusie lub autokarze, którym planowana jest podróż. Wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl .
  4. W czasie ferii działa także Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Warto aby wszystkie dzieci w sytuacji, w której będą potrzebowały pomocy czy wsparcia pamiętały oraz korzystały z telefonu 800 12 12 12.
  5. Na stronie Kuratorium Oświaty w Kielcach znajdują się istotne informacje dotyczące organizacji wypoczynku zimowego: https://kuratorium.kielce.pl/25815/zglaszanie-wypoczynku-dzieci-i-mlodziezy-organizowanego-w-czasie-ferii-zimowych-2018/

Kazimierz Mądzik
Świętokrzyski Kurator Oświaty