„DARY LASU” – SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM

20 października 2022 r. nasze przedszkolaki miały możliwość spotkania się z niezwykłym gościem – Panią Katarzyną Siudak – pracownikiem Nadleśnictwa Staszów. Dzieci dowiedziały się, że jesień to taka pora roku, która obdarowuje człowieka nie tylko plonami, które można zbierać na polu czy w sadzie, ale również w lesie.

Pani Kasia zaprezentowała maluchom plansze z różnymi rodzajami grzybów, które dzieci z powodzeniem rozpoznawały, a także z pasją opowiadała o właściwościach rosnących w lesie jadalnych roślinach i ziołach oraz podpowiadała jak prawidłowo je zbierać i przetwarzać. Pani leśnik podkreśliła, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, w jaki sposób pomóc zwierzętom przetrwać zimę oraz dlaczego niektóre zwierzęta gromadzą zapasy, a inne zapadają w sen zimowy. Podczas spotkania Pani Kasia zadawała przedszkolakom wiele pytań, z którymi dzieciaki świetnie sobie radziły. Wykazały się dużą wiedzą na temat gatunków ptaków zarówno tych, które odlatują, jak i tych, które pozostają w Polsce na zimę. Na koniec spotkania dzieci miały możliwość zadawania pytań gościowi i ochoczo z tej możliwości skorzystały. Pytania były przeróżne, ale Pani Kasia na wszystkie bardzo cierpliwie i wyczerpująco odpowiadała.

Serdecznie dziękujemy za tę owocną wizytę i z niecierpliwością czekamy na kolejną – tym razem w terenie na leśnej ścieżce edukacyjnej.

13-11-2022, Wioletta Korczak