Dzień bezpiecznego internetu

W dniach 5-11 lutego 2019 r. w naszej szkole odbyła się akcja edukacyjno – profilaktyczna z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) pod hasłem „Bądź bezpieczny
w sieci”. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Podjęte działania podczas akcji edukacyjno – profilaktycznej to:
- Audycja przez radiowęzeł dla całej społeczności szkolnej „Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa w sieci”.
- Przedstawienie dla uczniów „Bezpieczny Internet”.
- Kącik edukacyjno-profilaktyczny dla rodziców, nauczycieli oraz dla uczniów – udostępnienie rodzicom informacji na temat bezpiecznych stron internetowych, zabezpieczeń, kontaktów w sytuacjach wymagających interwencji.
- Opracowanie ulotek informacyjnych „Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu”, „10 porad dla rodziców”, „Bezpieczne strony dla użytkowników sieci”
- Gazetki tematyczne wykonane przez pedagogów oraz rzeczników praw ucznia „Bezpieczny Internet” oraz „Bezpieczeństwo w sieci”.
- Zajęcia edukacyjne z uczniami prowadzone przez funkcjonariuszy KPP w Staszowie.
- Zajęcia edukacyjne prowadzone przez pedagogów szkolnych „3…2…1.. Internet”, „W sieci.tv”.
- Zajęcia edukacyjne prowadzone przez nauczycieli informatyki na temat bezpieczeństwa w sieci podczas lekcji informatyki.
- Konkurs wiedzy dla chętnych uczniów klas szóstych „Czy wiem wszystko o bezpieczeństwie w Internecie?”
- Udział chętnych uczniów w konkursie wojewódzkim pod hasłem „Razem dla lepszego Internetu”. Organizator: Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. E. Lipińskiego oraz Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach
- Udział pedagogów szkolnych, rodziców oraz ucznia w konferencji wojewódzkiej w ramach obchodów VIII Świętokrzyskiego Dnia Bezpiecznego Internetu.

W wojewódzkim konkursie pod hasłem „Razem dla lepszego Internetu” zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. E. Lipińskiego oraz Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach uczeń klasy IIa Jan Zieliński zajął 3 miejsce.

Pamiętajmy, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w globalnej sieci komputerowej i jak z niej korzysta.
Grażyna Kwiecień
Magdalena Kufel