Spotkanie z górnikiem

Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze świętami Bożego Narodzenia, Mikołajem, ale także z Barbórką i obchodami górniczego święta.

Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę górnika, zaprosiliśmy do przedszkola górnika, pracującego w Kopalni Siarki ,, Siarkopol''.

Nasz gość ubrany był w piękny, galowy mundur, a na jego czapce, czyli na czako, lśnił biały pióropusz z kogucich piór. Dowiedzieliśmy się, że kolory pióropusza uzależnione są od rangi górnika: biały pióropusz nosi - inżynier , zielony – dyrektor kopalni , czarny – zwykły górnik, czerwony – członek orkiestry górniczej. Ponadto przedszkolaki dowiedziały się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel, do czego potrzebny jest nam w codziennym życiu oraz, że św. Barbara jest patronką górników.

Przedszkolaki bardzo serdecznie podziękowały panu górnikowi za przybycie, a dopełnieniem ciekawego spotkania było wykonanie pamiątkowych zdjęć z gościem. Dzięki takim wizytom, dzieci nie tylko pogłębiają wiedzę, ale też uczą się dziękować i szanować trud oraz pracę górników.

01-01-2023, Wioletta Korczak