" Warto czytać"

Na mądrych i dzielnych ludzi wyrastają dzieci, które od najmłodszych lat słuchają opowieści i czytają książki.

Drodzy Rodzice,

książki to nie tylko czytane i przewracane kartki. To coś dużo więcej. To również towarzysze dziecięcych zabaw, to przyjaciele, niesłychanie ważni dla ich rozwoju. Mamy przyjemność podpowiedzieć, w jaki sposób najlepiej wykorzystać książki dla dzieci i jak wspólnie przeżywać przyjemność czytania.

- Czytajcie często dzieciom, dzięki temu zbudujecie z nimi silne więzi emocjonalne, rozwiniecie ich wyobraźnię, będziecie stymulować ich logiczne myślenie i poprawne wysławianie się z użyciem bogatego słownictwa.

- Czytanie dzieciom wierszy rozwija w nich poczucie piękna i harmonii.

-Głośne i ekspresyjne czytanie (oczywiście bez przesady) z akcentowaniem słów i z odpowiednią intonacją dostosowaną do fabuły czytanej historii przygotowuje i zachęca dziecko do późniejszego samodzielnego czytania.

- Pozwólcie dzieciom otwierać i zamykać książki, jeśli tylko tego chcą.

- Pozwólcie, żeby dzieci same przyglądały się ilustracjom.

- Pozwólcie im głośno powtarzać zdania, których nauczyły się na pamięć.

- Urządźcie w domu kącik czytelniczy, zagospodarujcie przestrzeń tak, by dzieci miały swobodny dostęp do swoich książek.

- Pozwólcie dzieciom bawić się książeczkami, wspólnie wymyślajcie gry i zabawy związane z przeczytanymi opowiastkami.

- Nie zawsze też czytajcie zakończenie historyjki – pozwólcie dzieciom wymyślić zakończenie - a dopiero potem przeczytajcie książkową wersję.

- Wreszcie, pozwólcie dzieciom wymyślać całe opowieści. Opuszczajcie albo czytajcie szybciej te fragmenty, które uważacie za niewłaściwe.

Pamiętajcie, że wiek małych czytelników podawany przez autorów i wydawców, zawsze jest tylko ogólną wskazówką, tak naprawdę liczy się indywidualna umiejętność słuchania dziecka.

Sara Agostini „Powiedz mi dlaczego... nie mogę oglądać telewizji?”

10-11-2016, admin