Zespół Placówek Oświatowych
im. Tadeusza Kościuszki w Staszowie
tel: (015) 864 22 06

kontakt@kosciuszko.edu.pl

Biblioteka szkolna

Zapraszamy do skorzystania ze strony na której dostępne są wszystkie lektury szkolne http://lektury.gov.pl/

Każdy ma swojego misia

i nieważny jego wiek.

Jeden trzyma go przy łóżku,

inny w sercu nosi go.

No, bo misio jest potrzebny,

Abyś dobry mógł mieć sen.

Abyś wiedział, że marzenia

są potrzebne tak, jak tlen.

Każdy misia w sercu nosi

od najmłodszych swoich lat.

On pomaga przetrwać burze,

on jest z tobą za pan brat.

No, bo misio jest potrzebny,

Abyś dobry mógł mieć sen.

Abyś wiedział, że marzenia

są potrzebne tak, jak tlen.

Gdy zabawy przyjdzie pora

Misio kompan jest, że fest.

Będzie strzelcem i piratem,

i kowbojem, i kamratem.

No, bo misio jest potrzebny,

Abyś dobry mógł mieć sen.

Abyś wiedział, że marzenia

są potrzebne tak, jak tlen.

M.Graff-Oszczapalińska

W listopadzie 2018 roku po raz kolejny uroczyście obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Była wystawa ponad 130 pluszaków mięciutkich, we wszystkich kolorach, ogromnych, średnich i maleńkich. Można było zobaczyć wystawę książek, których bohaterami są misie oraz poszukać zagadek ukrytych za pszczołami.

Oprócz tego zaproszone dzieci mogły posłuchać bajeczki o Kubusiu Puchatku.

Misie można było pogłaskać i przytulać. A później już tylko uwieczniliśmy to wszystko na fotografiach.

BW


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich . Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym szczególnym dniu urodzili się lub zmarli wielcy pisarze.

W Katalonii 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień świętego Jerzego. Tego dnia kobiety obdarowywane są, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – to symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni otrzymują od pań książki.

Dzień Książki był w Hiszpanii obchodzony już w roku 1930, od 1964 roku – w innych krajach hiszpańskojęzycznych, a od 2007 roku – także w Polsce.

Od kilku lat i my w szkole świętujemy ten dzień. Organizowane są wtedy wystawki różnych książek, konkursy, audycje, różne imprezy czytelnicze.

W 2018 roku również obchodziliśmy uroczyście Święto Książki. Została wyemitowana audycja, czytaliśmy bajki przedszkolakom, fragmenty książek w młodszych klasach oraz rozstrzygnięty został konkurs na ekslibris biblioteki.

BW


REGULAMIN BIBLIOTEKI

1. Biblioteka jest międzyprzedmiotową pracownią i szkolnym ośrodkiem informacji służącym uczniom i pracownikom szkoły.
2. Biblioteka udostępnia swe zbiory czytelnikom indywidualnym do domu oraz na miejscu w czytelni.
3. Biblioteka jest czynna w czasie roku szkolnego, pięć dni w tygodniu.
4. Czytelnik indywidualny może wypożyczać jednorazowo dwie książki na okres nie dłuższy niż 14 dni, z możliwością przedłużenia wypożyczenia na kolejny taki sam okres.
5. Czytelnik może wypożyczać książki jedynie na swoje nazwisko.
6. Czytelnicy, którzy zalegają ze zwrotem materiałów bibliotecznych nie mogą wypożyczać żadnych materiałów do czasu uregulowania zobowiązań.
7. W przypadkach szczególnych bibliotekarz może zażądać zwrotu książki przed terminem.
8. Czytelnik odpowiada za wypożyczone przez siebie książki.
9. Wypożyczone książki należy chronić przed zniszczeniem.
10. Przed wypożyczeniem należy książkę obejrzeć i zwrócić uwagę bibliotekarza na ewentualne uszkodzenia.
11. W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki czytelnik zobowiązany jest zwrócić do biblioteki taką samą książkę lub inną wskazaną przez bibliotekarza odpowiadającą aktualnej wartości rynkowej zniszczonej lub zagubionej książki.
12. Wszystkie wypożyczone materiały muszą być zwrócone do biblioteki najpóźniej na trzy tygodnie przed końcem roku szkolnego.
13. Uczniowie i pracownicy szkoły, którzy z niej odchodzą, zobowiązani są do wcześniejszego rozliczenia się z biblioteką.
14. W bibliotece obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków.
15. Szczególnie aktywni i solidni czytelnicy posiadają przywileje niedostępne dla większości uczniów.
16. Każdy użytkownik biblioteki ma obowiązek zapoznać się z regulaminem biblioteki.
17. Uczniowie nie przestrzegający regulaminu biblioteki ponoszą konsekwencje przewidziane w Statucie Szkoły.


PLAN PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
NA ROK SZKOLNY 2016/2017.


Cele pracy biblioteki:
1. Przygotowanie uczniów do samodzielnego wyszukiwania informacji za pomocą warsztatu informacyjno-bibliotecznego.
2. Nauczanie dzieci i młodzieży aktywnego odbioru dóbr kultury.
3. Inspirowanie uczniów do rozwijania zainteresowań.
4. Pomoc we wzbogacaniu warsztatu pracy innych nauczycieli.
5. Kultywowanie tradycji narodowej kraju, regionu, miasta, szkoły, biblioteki.
6. Kształtowanie właściwej postawy w stosunku do książek i innych dokumentów gromadzonych w bibliotece.
7. Wspieranie działalności opiekuńczo – wychowawczej w zakresie pomocy uczniom wymagającym opieki dydaktyczno –
wychowawczej.


BIBLIOTEKA CZYNNA

W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

PONIEDZIAŁEK

WTOREK

ŚRODA

CZWARTEK

PIĄTEK

7.30 – 14.30

7.30 – 14.30

7.30 – 14.00

7.30 – 14.00

7.30 – 14.00



"Książki"

We wrześniu otrzymaliśmy od Fundacji PGE środki finansowe na zakup książek do biblioteki. Dzięki temu mogliśmy wzbogacić naszą bibliotekę o nowe pozycje. Przy wyborze uwzględniliśmy sugestie uczniów. Podczas kiermaszów wspólnie wybraliśmy najciekawsze tytuły. Udało nam się kupić 75 woluminów przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych. Ponadto, w ramach rabatu, otrzymaliśmy od zaprzyjaźnionej księgarni dodatkowo 7 książek. Kolejnym krokiem było podjęcie przez bibliotekarki szeregu przedsięwzięć popularyzujących czytelnictwo w szkole. Działaniom przyświecało hasło „Magia czytania”. Zorganizowano wystawę „Nowości w bibliotece”. Książki prezentowane na osobnym stoliku cieszyły się i cieszą dużym zainteresowaniem. Uczniowie chętnie po nie sięgają. Podjęte działania przyczyniły się do zwiększenia czytelnictwa w szkole. Zakupione bajeczki były systematycznie czytane w przedszkolu i na zajęciach świetlicowych. Starsi uczniowie wykorzystywali książkę o eksperymentach do działań i samodzielnego stosowania teorii w praktyce. Nowe książeczki były czytane podczas obchodów Dnia Pluszowego Misia, zaś grupa dziewczynek, zainspirowana nimi, wykonała foki z pomponów. Poezja dla dzieci posłużyła nam do przygotowania trzech przedstawień „Poeci dzieciom”. Głównym celem tego przedsięwzięcia było popularyzowanie dorobku poetyckiego wśród uczniów szkoły podstawowej i przedszkolaków i scalenie społeczności szkolnej, bowiem wśród widzów znalazła się też klasa integracyjna. Zorganizowano dwa konkursy plastyczne na najciekawsze ilustracje do ulubionych książek. Efekty zaprezentowano na wystawie. Tematyka zakupionych książek stała się pretekstem do zorganizowania spotkań ze strażakiem, pielęgniarką i animatorką kultury. Wykorzystując treść jednej z nowych pozycji, zamieściłam na stronie www szkoły artykuł popularyzujący czytelnictwo. To tylko niektóre działania związane z wykorzystaniem zakupionych nowości dzięki środkom finansowym przekazanym przez Fundację PGE. W planach mamy popularyzację kolejnych pozycji związanych m.in. z dekoracjami i wierszami bożonarodzeniowymi czy z Wielkanocą.

Dziękujemy za przekazanie nam puli pieniędzy. Sprawili Państwo radość uczniom i przyczynili się do zainteresowania biblioteką i czytelnictwem. BW


"Poeci kobietom"

Zalety czytania książek są ogromne. Czytanie wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, rozwija wyobraźnię, poszerza wiedzę. W dobie komputerów, telewizji i telefonów młodzież coraz rzadziej sięga po książkę. Wiele kampanii społecznych motywuje do czytania. Uczniów ZPO nr 1 do czytania zachęca Łukasz Zagrobelny. 8 marca 2016 r zadedykował Wam specjalny wpis. Zobaczcie sami…..
BW


25 listopada uroczyście obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia! Już po raz czwarty w bibliotece odbywała się wystawa tych maskotek. Na tę okazję swoje ukochane pluszaki wypożyczyli uczniowie całej szkoły, czyli klas 1-3, 4-6 i gimnazjum, a także kilku nauczycieli. Zgromadziliśmy ponad 130 niedźwiadków małych, maleńkich i ogromnych, w najróżniejszych kolorach. Wśród nich znajdowały się misie dziewczynki i chłopcy, miś Puchatek i cała gama innych. Jedne były mięciutkie i zadbane, po innych było widać upływ czasu, miały wytarmoszone uszy lub brak oka. Tego dnia w bibliotece pochowały się papierowe pszczoły. Ukrywały zagadki i polecenia dotyczące niedźwiedzi. Przedszkolaki i uczniowie klas pierwszych odszukiwali te skrzydlate stworzonka. Dzieci odpowiadały na pytania, mruczały jak niedźwiedzie, pokazywały, który jest największy, a który najmniejszy. Mogły wtulić się w misia albo spróbować podnieść największego, niejednokrotnie większego od przedszkolaka. Radości i śmiechu było co niemiara. Przy okazji można było obejrzeć wystawę książek i czasopism związanych z misiami oraz posłuchać bajki czytanej przez gimnazjalistki. A jak dzieci się bawiły, widać na zdjęciach.

BW


Biblioteka naszej szkoły zmienia swoje oblicze. Z regałów znikają stare, rozpadające się, pożółkłe i pokryte kurzem książki, o które od wielu lat nikt już nie pytał. Ich miejsce zajmują nowe, wydane na dobrym papierze, pachnące świeżym drukiem.
Te dla najmłodszych uczniów, najbardziej wymagających czytelników biblioteki, są przepięknie ilustrowane, kolorowe. Książki dla starszych uczniów spłynęły do nas wprost z list bestsellerów powieści dla młodzieży lub zostały kupione na życzenie czytelników. Najwięcej nowości w bibliotece pojawiło się dla najmłodszych klas, naszych najwierniejszych i najaktywniejszych czytelników. Także starsi uczniowie bez trudu znajdą pozycje polecane przez przyjaciół, czy wymagane przez nauczycieli. Pracownie przedmiotowe również zostały wzbogacone, głównie w słowniki tematyczne i językowe.
Od września 2015 r do marca 2016 r kupiliśmy już 1007 woluminów nowych książek. Zapraszamy w gościnne progi naszej biblioteki. Na pewno każdy tu znajdzie coś dla siebie.
BW


21 listopada 2015 roku już trzeci raz dołączyliśmy do celebrowania World hello Day, czyli Międzynarodowego Dnia Życzliwości. W szkole została wyemitowana audycja przygotowana przez gimnazjalistów. Młodzież przypominała historię i główne założenia tego święta. Na korytarzach pojawiły się tradycyjnie dwa „Drzewa życzliwości”. Jedno dla uczniów gimnazjum, drugie dla uczniów szkoły podstawowej. Wszyscy wiedzą, że tego dnia jesteśmy dla siebie szczególnie mili, a uśmiechem można załatwić wiele spraw -:). Uczniowie szkoły podstawowej swoje dobre myśli, pozdrowienia i przeprosiny przyklejali na owocach, uczniowie gimnazjum wpisywali bezpośrednio na drzewie markerami. To jedyny taki dzień, kiedy można wypisać dla wiadomości wszystkich wszystko co pozytywne, miłe i dobre. Małgosia Szyszkowska i Weronika Wysocka narysowały piękne plakaty. A resztę ilustrują zdjęcia.
BW

05-11-2023, Aneta Poniewierska
Strona którą odwiedzasz korzysta z plików cookies. Ustawienia dotyczące tych plików można zmienić w opcjach przeglądarki używanej do przeglądania Internetu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plikach cookies przeczytaj Politykę cookies.