„Poezja rosyjska – odkrywamy na nowo piękno słowa”

Tak brzmiała myśl przewodnia powiatowego konkursu poezji rosyjskiej zorganizowanego przez p. Izabelę Skrzypek i p. Bożenę Żak – Fudalewską w ZPO – Publicznym Gimnazjum nr 1 w Staszowie w dniu 25 maja 2017 r. Była to już piąta edycja owego wydarzenia. W murach naszej szkoły zgromadzili się miłośnicy poezji i muzyki rosyjskiej ze staszowskiej „Dwójki”, „Jedynki”, z gimnazjum w Rytwianach, Osieku i Czajkowie.

W niezwykle miłej atmosferze mogliśmy z zadumą wysłuchać wierszy A. S. Puszkina, A. Achmatowej, A. Stojanowa, K. Simonowa i wielu innych twórców, którzy urzekli pięknem swej twórczości liczną grupę gimnazjalistów. Pełni podziwu dla młodych talentów wysłuchaliśmy pieśni rosyjskich. Szczególny aplauz wywołał utwór – „Wasze błagarodije” wykonany przy dźwiękach gitary przez Alexa Malinowskiego z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Staszowie.

Uczniom przybliżono sylwetki rosyjskich artystów poprzez krótką charakterystykę ich dokonań.

W celu rozładowania stresu związanego z występem, uczestnicy spotkania wzięli udział w konkursie – „Jaka to melodia”. Ich celem było odgadnięcie tytułów utworów muzycznych zaprezentowanych w języku rosyjskim.

Ci, który zachwycili jury swa interpretacją tekstu poetyckiego zarówno pod względem poprawności fonetycznej, językowej, jak i ogólnego wyrazu artystycznego, to:

Karolina Dziedzic z gimnazjum w Czajkowie (opiekun – p. Bożena Żak – Fudalewska)

Karolina Cebula z gimnazjum w Osieku (opiekun – p. Anna Winiarska)

Ola Szul z gimnazjum w Rytwianach (opiekun – p. Barbara Dynak)

Jakub Glibowski ze staszowskiej „Dwójki” (opiekun – p. Elżbieta Lachowska)

Magdalena Sałata – uczennica z gimnazjum nr 2 w Staszowie (opiekun – p. Agnieszka Sałata)

Martyna Kępa z gimnazjum nr 1 w Staszowie (opiekun – p. Izabela Skrzypek)

Wszystkim uczestnikom pan dyrektor Dariusz Firmanty i przewodnicząca rady rodziców – p. Lucyna Gozdek wręczyli nagrody. Były to matrioszki, nagrody książkowe i przepiękne bombki w kształcie skrzypiec, sów, telefonów i in., które wprawiły w zachwyt wszystkich uczestników owego wydarzenia.

Konkurs ten pozwolił nam promować szkoły powiatu staszowskiego, umożliwił integrację uczniów. Ważnym celem była dbałość o kulturę słowa, rozbudzanie pasji do wystąpień przed publicznością i przede wszystkim – popularyzacja języka rosyjskiego, który, jak podkreśliła w swej wypowiedzi p. L. Gozdek jest niezwykle ważnym językiem w sferze biznesu w wielu krajach.

Mam nadzieję, iż to wydarzenie sprawiło, że znajomość rosyjskiej poezji i muzyki dla wielu młodych ludzi stanie się pasją, którą będą chcieli rozwijać.

Za rok spotkamy się znów… Do wstrieci.

Bożena Żak - Fudalewska

28-06-2017, admin